Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów Nalewka farmaceutów © Biblioteka Nalewek

Nalewka farmaceutów to niezwykły cytrynowy trunek o jedwabistym smaku, który przyrządzamy w sposób nieco odmienny od pozostałych nalewek. I nie ma przesady w stwierdzeniu, iż z brzydkiego kaczątka przeistacza się po pół roku w pięknego łabędzia.

Przygotowanie:
Cytryny dokładnie myjemy gorącą wodą, z jednej oddzielamy delikatnie skórkę bez białego albedo (gdyż jest gorzkie) i odkładamy na bok. Resztę cytryn obieramy (także pozbawiając je albedo), kroimy w plastry, usuwamy pestki i wrzucamy do słoja na przemian z warstwami cukru. Dorzucamy skrojoną skórkę z cytryny, wlewamy mleko i spirytus 95%. Tak przygotowany nalew odstawiamy na 4, 5 lub 6 tygodni, w miarę możliwości w codziennie potrząsając, aby cukier dobrze się rozpuścił. W tym czasie nalew będzie miał mało zachęcający wygląd, gęstej żółtawej breji. Nie należy się tym przejmować.

W ostatnim tygodniu przed zlaniem nie potrząsamy już pojemnikiem - pozwalając, aby  płyn oddzielił się od ściętej masy. Filtrujemy najpierw przez rzadkie, potem gęste płótno/filtr do kawy/bibułę filtracyjną. Płyn powinien skapywać kroplami i być idealnie krystaliczny. "Serek" - ścięte mleko, możemy wykorzystać np. jako nadzienie do naleśników. Pamiętajmy, iż nie będzie to masa z rodzynkami i kieliszkiem rumu, a mleko, które ścięło się pod wpływem 95 % roztworu alkoholu i ma tą specyficzną właściwość, iż szybko rozwesela.
Nalewkę najlepiej odstawić na co najmniej pół roku - dopiero wtedy nabierze odpowiedniego jedwabistego smaku, i pięknego złoto-żółtego koloru. Jest to trunek szczególnie doceniany przez płeć piękną.

Metody alternatywne:
Doskonałym dodatkiem do nalewki farmaceutów jest wanilia, która podkreśla delikatny smak i wzbogaca aromat - warto więc dołożyć jedną przekrojoną wzdłuż laskę wanilii do nastawu. Jeśli nie chcemy nalewki zbyt słodkiej, możemy dołożyć tylko 0,4-0,6 dkg cukru, aby uzyskać silniejszy aromat, możemy dołożyć skórkę z 2 cytryn - ale uwaga, skórka jest gorzka, więc ryzykujemy zburzenie harmonii aromatów w nalewce. Nic nie stoi na przeszkodzie eksperymentowania (na początek w małych ilościach) i zastąpienia cytryny, pomarańczami, limonkami, mandarynkami, a nawet czerwonymi porzeczkami...

Czytano 61185 razy
Jarek

Miłośnik, entuzjasta, hobbysta, krzewiciel kultury związanej nalewkami. Twórca niniejszej strony.

Miejsce na Twoją reklamę

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt

 

Przepisy
Nalewki owocowe
Nalewki ziołowe
Nalewki egzotyczne
Artykuły
Blog, czyli eksperymenty

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt