Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa Nalewka gruszkowa © Biblioteka Nalewek

Nalewka gruszkowa jest jednym z tych trunków, które wymagają wiele cierpliwości. Owoce gruszy niezwykle wolno oddają swój aromat, przez co powinny macerować się przynajmniej rok. Tyleż samo, zamknięta w szkle powinna odstać nalewka przed pierwszą degustacją. Dopiero po dwóch latach, trunek nabiera właściwego aromatu.

Przygotowanie:
Przyrządzanie nalewki rozpoczynamy od przygotowania niewielkiej ilości soku z cytryny. Aromatyczne, soczyste, dojrzałe gruszki, np. Faworytki tzw. Klapsy, Komisówki i inne odmiany, nie zawsze najpiękniejsze, ale o wyrazistym smaku, nawet bardzo miękkie, ale nie nadpsute - delikatnie myjemy,  obieramy (chyba, że skórka jest ładna) kroimy na niewielkie cząstki - srebrnym lub plastikowym nożem! Nie usuwając gniazd nasiennych wkładamy gruszki do słoja, natychmiast skrapiając je sokiem z cytryny. Srebrny nóż i sok z cytryny zapobiegają ściemnieniu owoców. Tak przygotowane gruszki zalewamy spirytusem i ew. cukrem. Odstawiamy w ciepłe i słonecznie miejsce na co najmniej pół roku, choć lepiej na cały. Od czasu do czasu wstrząsamy.

Następnie zlewamy, odciskamy i filtrujemy. Jeśli nie dodaliśmy wcześniej cukru, teraz owoce po zlaniu I nalewu, zasypujemy - odstawiamy na 1-2 tygodnie, po tym czasie odciskamy i łączymy oba nalewy. Ze względu na mętność, nalewki należy ją przefiltrować 2-3 razy, nawet gdyby wydała się już zupełnie klarowna. Rozlaną do butelek nalewkę odstawiamy na rok (sic!) w ciemne i chłodne miejsce.

Nieodzownym i pożądanym dodatkiem do nalewki gruszkowej są goździki, których wystarczy ok. 5-10 sztuk na podane proporcje. Możemy także dołożyć laskę cynamonu i wanilii, a cukier zastąpić miodem - najlepiej lipowym, akacjowym. Jeśli wybraliśmy gruszki słodkie zasypywanie cukrem może okazać się zbędne, choć w takim wypadku warto dołożyć 2-3 łyżki miodu lub 5-10g rodzynek. Również dodatek niewielkiej ilości skórki cytrynowej bądź pomarańczowej (z ok. 1/3 owocu) nie zaszkodzi.

Metody alternatywne:
Spirytus z powodzeniem możemy zastąpić brandy, koniakiem lub whiskey. W celu szybszego wydobycia aromatu, można także gruszki, wraz z syropem cukrowym - podgrzać przez 5-15 min, nie doprowadzając do zagotowania i dopiero na ciepło połączyć z alkoholem.

Czytano 71950 razy
Jarek

Miłośnik, entuzjasta, hobbysta, krzewiciel kultury związanej nalewkami. Twórca niniejszej strony.

Wpisy pokrewne (wg tagów)

Więcej z tej kategorii: « Nalewka morelowa

Miejsce na Twoją reklamę

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt

 

Przepisy
Nalewki owocowe
Nalewki ziołowe
Nalewki egzotyczne
Artykuły
Blog, czyli eksperymenty

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt