Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa Nalewka gruszkowa © Biblioteka Nalewek

Nalewka gruszkowa jest jednym z tych trunków, które wymagają wiele cierpliwości. Owoce gruszy niezwykle wolno oddają swój aromat, przez co powinny macerować się przynajmniej rok. Tyleż samo, zamknięta w szkle powinna odstać nalewka przed pierwszą degustacją. Dopiero po dwóch latach, trunek nabiera właściwego aromatu.

Przygotowanie:
Przyrządzanie nalewki rozpoczynamy od przygotowania niewielkiej ilości soku z cytryny. Aromatyczne, soczyste, dojrzałe gruszki, np. Faworytki tzw. Klapsy, Komisówki i inne odmiany, nie zawsze najpiękniejsze, ale o wyrazistym smaku, nawet bardzo miękkie, ale nie nadpsute - delikatnie myjemy,  obieramy (chyba, że skórka jest ładna) kroimy na niewielkie cząstki - srebrnym lub plastikowym nożem! Nie usuwając gniazd nasiennych wkładamy gruszki do słoja, natychmiast skrapiając je sokiem z cytryny. Srebrny nóż i sok z cytryny zapobiegają ściemnieniu owoców. Tak przygotowane gruszki zalewamy spirytusem i ew. cukrem. Odstawiamy w ciepłe i słonecznie miejsce na co najmniej pół roku, choć lepiej na cały. Od czasu do czasu wstrząsamy.

Następnie zlewamy, odciskamy i filtrujemy. Jeśli nie dodaliśmy wcześniej cukru, teraz owoce po zlaniu I nalewu, zasypujemy - odstawiamy na 1-2 tygodnie, po tym czasie odciskamy i łączymy oba nalewy. Ze względu na mętność, nalewki należy ją przefiltrować 2-3 razy, nawet gdyby wydała się już zupełnie klarowna. Rozlaną do butelek nalewkę odstawiamy na rok (sic!) w ciemne i chłodne miejsce.

Nieodzownym i pożądanym dodatkiem do nalewki gruszkowej są goździki, których wystarczy ok. 5-10 sztuk na podane proporcje. Możemy także dołożyć laskę cynamonu i wanilii, a cukier zastąpić miodem - najlepiej lipowym, akacjowym. Jeśli wybraliśmy gruszki słodkie zasypywanie cukrem może okazać się zbędne, choć w takim wypadku warto dołożyć 2-3 łyżki miodu lub 5-10g rodzynek. Również dodatek niewielkiej ilości skórki cytrynowej bądź pomarańczowej (z ok. 1/3 owocu) nie zaszkodzi.

Metody alternatywne:
Spirytus z powodzeniem możemy zastąpić brandy, koniakiem lub whiskey. W celu szybszego wydobycia aromatu, można także gruszki, wraz z syropem cukrowym - podgrzać przez 5-15 min, nie doprowadzając do zagotowania i dopiero na ciepło połączyć z alkoholem.

Czytano 49598 razy
Jarek

Miłośnik, entuzjasta, hobbysta, krzewiciel kultury związanej nalewkami. Twórca niniejszej strony.

Wpisy pokrewne (wg tagów)

Więcej z tej kategorii: « Nalewka morelowa

Miejsce na Twoją reklamę

Zainteresowanych reklamą na niniejszym serwisie prosimy o kontakt na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt

 

Przepisy
Nalewki owocowe
Nalewki ziołowe
Nalewki egzotyczne
Artykuły
Blog, czyli eksperymenty

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt