Nalewka morelowa

Nalewka morelowa Nalewka morelowa © Biblioteka Nalewek

Morelówka sporządzana z małych aromatycznych moreli dostępnych w Polsce przez całe lato, jest doskonałą delikatną nalewką, szczególnie polecaną do deserów. Z dodatkiem wanilii tworzy niepowtarzalny, czarujący duet.

Przygotowanie:
Dojrzałe, miękkie morele myjemy i obieramy ze skórki. Usuwamy także pestki, pozostawiając dwie lub trzy. Kroimy na ćwiartki i wkładamy do słoja zalewając litrem spirytusu, tak, aby owoce były idealnie przykryte cieczą, w przeciwnym razie zaczną ciemnieć. Dosypujemy cukier, odłożone pestki i odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce na co najmniej miesiąc.  Raz na jakiś czas potrząsamy słojem. Następnie zlewamy, delikatnie odciskamy owoce, pozostawiamy na tydzień aby osad się ustał. Filtrujemy przez rzadki następnie gęsty filtr i rozlewamy do butelek.
Z morelami świetnie komponuję się… brzoskwinie (możemy nimi zastąpić połowę owoców – smak dzięki temu będzie nieco bardziej kwaskowy), wanilia (wystarczy jedna przecięta wzdłuż laska), niewielka ilość cynamonu, czy goździków.

Metody alternatywne:
Pół litra lub nawet cały litr spirytusu możemy zastąpić brandy, bądź rumem. Metodą dwóch, czy trzech nastawów – najpierw zalewamy owoce spirytusem, odstawiamy szczelnie zakręcone na miesiąc. Następnie zlewamy, zaś pozostałe owoce zasypujemy cukrem, który „wyciągnie” alkohol z owoców. Po kolejnym miesiącu zlewamy drugi słodki nastaw – łączymy obydwa nalewy (w skali jaką uznamy za słuszną). Owoce odciskamy, bądź też używamy do ciast i deserów.
Możemy także pokusić się o wykorzystanie moreli suszonych, wtedy niepotrzebny będzie zazwyczaj cukier, a spirytus zastępujemy 40-45% wódką.

Czytano 46979 razy
Jarek

Miłośnik, entuzjasta, hobbysta, krzewiciel kultury związanej nalewkami. Twórca niniejszej strony.

Wpisy pokrewne (wg tagów)

Miejsce na Twoją reklamę

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt

 

Przepisy
Nalewki owocowe
Nalewki ziołowe
Nalewki egzotyczne
Artykuły
Blog, czyli eksperymenty

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt