Anyżówka, być może pierwsza nalewka w Twoim życiu...

Anyż gwiaździsty Anyż gwiaździsty © Biblioteka Nalewek

Nalewka anyżowa, to nie tylko pierwsza nalewka jaką mogłeś(aś) wyssać..., ale przede wszystkim trunek o niepowtarzalnym, charakterystycznym, nieco orzeźwiającym smaku. Odpowiednio przyrządzona jest wspaniałym aperitifem, dodatkiem do deserów i kawy.

Przygotowanie:
1/5 szklanki anyżu, 10 sztuk anyżu gwiaździstego, pół laski cynamonu, 5 goździków, 5 ziarenek ziela angielskiego i pół skórki otartej z cytryny lub pomarańczy (wcześniej starannie umytej) wkładamy do wysokiego naczynia. Zalewamy ciepłym roztworem sporządzonym z cukru i wody. Następnie powoli dodajemy wódkę. Mocno zakręcony słój/pojemnik/gąsiorek odstawiamy w ciepłe miejsce przynajmniej na dwa miesiące lub lepiej na pół roku. Zlewamy nastaw, filtrujemy, przelewamy do butelek i chowamy na co najmniej miesiąc do spiżarki. Po tym czasie nalewka powinna mieć kolor od ciemno-żółtego do brązowego, zaś aromat na tyle silny, aby z otwartej w salonie butelki zapach dotarł do wszystkich pomieszczeń, a nawet dalej.

Pamiętajmy, iż anyżek działa nie tylko wykrztuśnie, rozkurczająco - ułatwiając trawienie, ale także wspomaga laktację. W XIX wieku i w pierwszej połowie XX zapewne wiele dam i wielu dżentelmenów wyssało swoją pierwszą nalewkę wraz z mlekiem matki. Zresztą dzieciom podawano "naparsteczek" tego trunku (tak jak i alaszu) na uspokojenie i lekki sen, jeszcze nie tak dawno temu.

Metody alternatywne:
Aby stworzyć nalewkę gorzką zamiast spirytusu używamy wódki 40-45%, nie dodajemy, jak łatwo się domyśleć, cukru. Choć łyżka miodu nie zaszkodzi. Proporcje między anyżkiem, a anyżem gwiaździstym możemy dowolnie zmieniać - ten drugi daje aromat bardziej subtelny. Oprócz skórki z cytryny możemy dodać sok z połowy cytrusa, przełamiemy tym sposobem słodycz.

Wodę możemy zastąpić mlekiem, dzięki czemu zbliżymy się do nieuchwytnej granicy między nalewką i likierem, a także zyskamy wspaniały dodatek do porannej kawy.

Czytano 71673 razy
Jarek

Miłośnik, entuzjasta, hobbysta, krzewiciel kultury związanej nalewkami. Twórca niniejszej strony.

Wpisy pokrewne (wg tagów)

Więcej z tej kategorii: Nalewka imbirowa »

Miejsce na Twoją reklamę

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt

 

Przepisy
Nalewki owocowe
Nalewki ziołowe
Nalewki egzotyczne
Artykuły
Blog, czyli eksperymenty

Regulamin
Polityka prywatności
Reklama
Kontakt