Nalewka miętowa
Dlaczego warto pić miętę? Choć najlepsi zielarze potrafią bez zająknięcia wymienić ponad 40 gatunków mięty, to w kuchni najczęściej wykorzystuje się miętę pieprzową (nazywaną także lekarską). To gatunek, który wyróżnia się wysoką zawartością mentolu. Mięta…
Czytaj więcej
Nalewka na urzędnikach
Czyli, krótki artykuł na łamach Rzeczpospolitej o błędnym kole i ping pongu w polskich urzędach. Choć artykuł opublikowano w 2012 roku niewiele zmieniło się w zakresie domowej produkcji i sprzedaży wytworzonych trunków.
Czytaj więcej
Ustawa bimbrowa
Dziś na antenie Trójki w programie Za i przeciw - odbyła się bardzo ciekawa dyskusja o destylatach, siłą rzeczy było także co nieco o nalewkach. Warto posłuchać. Zastanawiające jest tylko to, dlaczego pan Janusz Palikot…
Czytaj więcej
Nalewki z apteki
Na stronie aptekarza polskiego ukazał się ciekawy artykuł dr n. farm. Macieja Bilka o dawnych nalewkach aptekarskich. Oprócz obowiązkowego łyku historii w tekście znajdziemy również parę przepisów na nalewki ziołowe (przyda się odrobina łaciny) w…
Czytaj więcej
Kapuściński o koniaku
Krótki fragment z prozy klasyka reportażu. A prawie esej. O smaku ziemi, życia i koniaku. A jakże doskonale ilustrujący proces tworzenia nie tylko koniaku, ale i nalewek... (...) Nie każdy wie, jak powstaje koniak. Żeby zrobić…
Czytaj więcej
Od kogo kupić nalewkę?
A co, kiedy nie mamy żadnej gotowej nalewki, a silną potrzebę "mienia" takowej? Pozostaje nam udać się do sklepu i wybrać... Niestety niewiele firm w Polsce robi nalewki - nie produkty nalewko-podobne, wino-podobne, masowe, najczęściej…
Czytaj więcej
Niezbędne przybory
Aby zacząć przygodę z nalewkami, nie potrzeba zbyt wiele specjalistycznego sprzętu. Wystarczą zwykłe kuchenne przybory, trochę chęci i w ostateczności spacer do pobliskiego sklepu. Poniżej krótka lista podstawowych przyborów:
Czytaj więcej
10 zasad dobrego nalewkarza
Zrobienie dobrej nalewki nie jest trudne, wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek, aby móc wkrótce zaskoczyć gości (i siebie) wspaniałym, aromatycznym trunkiem. Poniżej 10 podstawowych zasad, zarówno dla nowicjuszy, jak i - ku przypomnieniu - dla…
Czytaj więcej
Diabeł tkwi w szczegółach
Gdy przyjaciele i znajomi pytają mnie, "jak się robi te nalewki", odpowiadam, iż wystarczy wziąć coś smacznego zalać to spirytusem dodać cukier, odstawić na pół roku. I już, niema nic prostszego. Oczywiście trzeba pamiętać o…
Czytaj więcej