Nalewka na pędach sosny

Młode pędy sosny, nalewka sosnowa

Nalewka na pędach sosny

Nalewka sosnowa może kojarzyć się z syropem na gardło z dzieciństwa. I słusznie, gdyż faktycznie nim jest. Doskonała na przeziębienia, działa wykrztuśnie i bakteriobójczo, ale także ma wspaniały, unikalny aromat. Niewielki wysiłek włożony na wiosennym spacerze zwróci się po dziesięciokroć już w pierwsze zimne, jesienne wieczory, kiedy przemoczone buty będą schnąć koło kominka, a w gardle zacznie nas coś podejrzanie drapać.

 • Przygotowanie: 2-4 godziny
 • Nastaw: 3-4 miesiące
 • Leżakowanie: 3 miesiące
Ingrediencje:
 • Młode pędy sosny (1kg)
 • Cukier (1kg)
 • Spirytus 95% (1l)
Dodatkowe:
 • Miód spadziowy
 • Miód wielokwiatowy, lipowy lub akacjowy
Reklama:
Przygotowanie:
 1. Na wiosnę, najczęściej w maju, zbieramy młode, nieduże pędy sosny. Nie powinny być zbyt zdrewniałe ani posiadać rozwiniętych igieł. Zanadto wyrośnięte pędy spowodują nieprzyjemną gorycz w nalewce. Nie powinniśmy także zrywać zbyt wielu pędów z jednego drzewa, aby go nadmiernie nie ogołocić.
 2. Pędy myjemy, opcjonalnie możemy je także pociąć na mniejsze kawałki, układamy w słoju na przemian z warstwami cukru. Każdą warstwę lekko dociskamy, nie zalewamy odrazu całym spirytusem, a jedynie jedną dziesiątą przygotowanego alkoholu i szczelnie zamykamy. Odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce. W ciągu parunastu godzin, doby lub dwóch pędy zaczną puszczać sok, a odrobina dodanego spirytusu zapobiegnie ewentualnej fermentacji. Gdy w słoju pojawi się już znaczna ilość syropu, możemy dolać resztę spirytusu. Od tego momentu wszystkie pędy powinny znajdować się pod powierzchnią płynu. Jeśli wystają należy je docisnąć lub dolać nieco więcej alkoholu, ale nie wody (woda w tej nalewce wyraźnie „rozrzedza” smak), gdyż wystające pędy sosny szybko ściemnieją i nabiorą niepożądanej przez nas goryczki, która rozprzestrzeni się w całym nastawie.
 3. Szczelnie zamknięty słój ponownie odkładamy w nasłonecznione miejsce na około trzy miesiące. Po tym czasie możemy zlać nalewkę, delikatnie odcisnąć i przefiltrować, po czym już w butelkach odstawić na kolejne trzy miesiące. Po paru miesiącach nalewka sosnowa powinna mieć piękny złoto-miodowy kolor i być krystalicznie przejrzysta. Jeśli na dnie butelek zbierze się osad, należy delikatnie zlać płyn znad osadu do nowych czystych butelek.
Metody alternatywne

Cukier możemy zastąpić miodem spadziowym, wtedy nadamy dodatkowego wyraźnego charakteru nalewce lub bardziej neutralnym miodem wielokwiatowym, lipowym, czy akacjowym, taki zabieg nada naszej nalewce nieco apteczną tonację. Ciekawym eksperymentem może być kupażowanie nalewki z młodych pędów sosny z nalewką malinową lub z owoców czarnego bzu, dzięki temu zabiegowi osiągniemy doskonały lek na jesienne i zimowe przeziębienia.

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

Powiązane receptury:
45 komentarzy “Nalewka na pędach sosny”
  • Wystarczy zwykły biały cukier z buraków. Spirytus także najzwyklejszy, ale dobrej jakości. Zapewne ma znaczenie z jakiego rejonu pochodzi sosna, tak samo jak ma to znaczenie przy owocach. Ale czy będzie to bardzo wyczuwalne – raczej nie. Ważne aby pędy były średnie – nie za duże, i aby były zerwane z dobrze nasłonecznionej sosny.

   Jarosław Głasek
 1. Właśnie robię ta nalewkę, czekam żeby dodać spirytus. Proszę mi napisać kiedy dodajemy wodę, samego spirytusu z sokiem z pędów to chyba nie da się pić.
  Pozdrawiam.

  Maria kazun
  • Pędy sosny puszczają dość dużo soku co w połączeniu z cukrem także w dużej ilości tworzy dużą ilość soku. Zalewając więc całość 95% spirytusem i zachowując stosunek 1 do 1 do 1, jak w przepisie, uzyskujemy mocną około 40-50% nalewkę – czyli jak najbardziej dobrą i nadającą się do picia. Jeśli chce Pani dolać wody, gdyż takie stężenie końcowe jest za mocne, można to uczynić odrazu, tym bardziej, iż ważne jest aby pędy były w całości przykryte cieczą. Należy jednak pamiętać, iż w ten sposób rozcieńczymy smak. Lepiej więc do „syropu” dodać mniej spirytusu, np 0.7 litra.

   Jarosław Głasek
   • Ocena 5

    bardzo dziękuję za odpowiedź. teraz już nie będę nic robić. W mojej jest spirytus na wierzchu. jeżeli będzie za mocne przy sławie za trzy miesiące to wtedy ocenie czy jest potrzeba solanka wody, przegotowanej, wystudzone całkowicie.. Pozdrawiam Panie i dziękuję. czekam na następną fajne przepisy na nalewki z sezonowych ziół i owoców. Pozdrawiam serdecznie

    .Maria kazun
 2. Mam takie pytanko. Apropo pierwszej fazy, kiedy przekładamy pędy z cukrem i odrobiną spirytusu. Przez te pierwsze dni tez zamykamy słoik? Czy dopiero w drugiej fazie kiedy zalewamy reszta spirytusu?

 3. Witam, pytanie o słoik 🙂 ilu litrowy może być aby pomieściła się całość, sok ( pędy ) plus spirytus? mam w domu jedynie 2 l i obawiam się, że taki nie wystarczy

  Mariola
  • To oczywiście zależy od ilości pędów i proporcji reszty, ale kilogram na litr na kilogram raczej się nie zmieści, tym bardziej, że pędy mają najcześciej dużą objętość. Może Pani zrobić z połowy składników w jednym słoiku i dokupiwszy drugi słoik dwulitrowy – z drugiej połowy. A to już zachęca do eksperymentów np. z miodem.

   Jarosław Głasek
  • Jeśli gdzieś jeszcze pędy są sotsunkowo młode i małe – to tak. Np w części gór zazwyczaj jest pewne opóźnienie. Ale jeśli nie – to lepiej poczekać, niż zrobić ze zbyt wyrośniętych – gorzkich pędów.

   Jarosław Głasek
 4. W żaden sposób nie wolno dodawać spirytus 95% bo jest za mocny do wszystkich rodzajów nalewek owocowych czy ziołowych dajemy 70% spirytus bo jego moc jest w sam raz

  Marek
  • Nie. Nie jest za mocny do wszystkich. Owocowe najcześciej przyrządzamy na 70% żeby uzyskać nalewkę około 35-55%, ponadto mocniejszy spirytus doprowadza do ścięcia ścian komórkowych owoców, przez co gorzej ekstrahują. Z Ziołowymi bywa różnie, najczęściej należy używać takiej mocy jaką chcemy osiągnąć, gdyż ziołowych najczęściej nie „rozcieńczamy” ani cukrem, ani owocami. Natomiast nalewka na pędach sosny a) zawiera dużo cukru, b) zawiera dużo soku z pędów, więc użycie spirytusu 70% da nam w rezultacie nalewkę nawet poniżej 30%, stąd w przepisie 95%. Nie ma także problemów z uwalnianiem olejków eterycznych. Ale oczywiście jak w każdym przepisie – moc to rzecz gustu i należy tak dopasowywać stężenie alkoholu by nam jak najbardziej odpowiadało

   Jarosław Głasek
 5. Jak długo klaruje się nalewka po zlaniu. Moja po ok 2-3 mcach nadal jest mętna, a na powierzchni jest widoczny niewielki osad, jakby pyłek. Połowę cukru zastąpiłem miodem. Czy toże to mieć wpływ na czas klarowania?

  • Jeśli tak długo się klaruje, to zapewne w pędach było sporo pyłku (być może ciut za późno zebrane?). Osad można spróbować zlać lub wybrać. Zapewne przyśpieszy proces oczyszczania, dwukrotne przefiltrowanie przez jak najdrobniejszą gazę/płótno/bawełnę/len i odstawienie na parę tygodni, tak aby ew zebrany osad znów można było łatwo wybrać.
   Tak, niektóre miody sprzyjają mętnieniu, ale można sobie z tym poradzić. Filtrowaniem – jak wyżej. I cierpliwością:)

   Jarosław Głasek
   • Po zalaniu pędów spirytusem a potem po zlaniu nalewki na pewno sporo spirytusu pozostanie w pędach 🙁
    Czy można jakoś odzyskać pozostałą w pędach nalewkę ?

    • Tak. Można próbować odciskać. Albo zasypać ponownie cukrem. Cukier „wyssie” alkohol i nalewkę z pędów. W ten sposób zyskujemy likier (nastaw II), który możemy połączyć w ulubionej proporcji z nastawem I (czyli mocny i mniej słodki łączymy ze słodkim ale słabym) lub możemy zachować likier i traktować bardziej deserowo, leczniczo dla młodszego pokolenia. Często także zastosowanie znajduje w kuchni gruzińskiej.

     Jarosław Głasek
 6. Witam.
  Jestem w trakcie robienia nalewki wg. Pana przepisu i nie wiem, czy wszystko poszło tak jak powinno.. mianowicie, cukier nie rozpuścił się całkowicie w fazie, kiedy to tylko on był w naczyniu z pędami. Dodałem już spirytus. W efekcie mam 1.5cm warstwe cukru na dnie i krysztalki dookola słoju. W związku z powyższym mam 2 pytanka: Czy spirytus rozpuści cukier? Nastaw jest dość świeży ma 3 dni. W czasie kiedy nastaw jest przyszykowany i zalany spirytusem, czy pędy dalej puszczają soki?
  Pozdrawiam 😉

  Tymon.
  • Proszę się nie martwić, to dość normalne. Trzeba trzymać słój na słońcu, w cieple i powoli cukier będzie się rozpuszczał. Spirytus utrudnia rozpuszczanie się cukru, dlatego warto raz na jakiś czas porządnie zamieszać/wstrząsnąć słojem. Tak, pędy będą cały czas ekstrahować swój aromat.
   Będzie dobrze:)

   Jarosław Głasek
 7. Ocena 5

  Nalewkę z sosny zrobiłam 2 tygodnie temu, teraz grzecznie czekam z mężem :)Mam pytanie czy robił Pan kiedyś nalewkę z mięty pieprzowej (ogrodowej), jeżeli tak to bardzo proszę o publikację przepisu. Dodam jeszcze, że w ubiegłym roku zrobiłam wg Pana przepisu krupnik, nalewkę z zielonych orzechów włoskich, nalewkę wiśniową, z imbirem, pigwówkę, z czarnego bzu i wyszły znakomicie, dlatego dopytuję o nalewkę miętową. 🙂

  Renata
  • Super. To będzie co pić:) Tak robiłem, ale mam dopiero szkic przepisu. Najważniejsze elementy to a) dobra mięta – ta bardziej aromatyczna, mniej w posmaku „trawiasta” i b) trzymanie od początku do końca nastawu i nalewki w nieprzepuszczającym światła pojemniku, np gliniana butelka – zapobiega to utracie koloru (fotosynteza) i smaku.

   Jarosław Głasek
 8. Dzień dobry. Mam pędy z odzysku po zlaniu syropu. Wiem, że mogę je wykorzystać na nalewkę. Jakich proporcji powinnam użyć. Ile spirytusu, ile procentowego, czy może wódki? Ile cukru?
  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam

  Ewelina
  • Należy pamięta, że pędy, to co najlepsze oddały i zalewanie ich drugi raz to nie jest najlepsze rozwiązanie. Lepiej robić w drugą stronę, najpierw nastaw alkoholowy, następnie zasypanie cukrem i tworzenie bardzo lekkiej likieru. Ale wracając do pytania – należy zachować proporcje z przepisu, tylko już nie dodawać cukru.

   Jarosław Głasek
 9. Prosze o rade. Syrop i nalewke robilam przez wiele lat podobnie do pana przepisu. I bylo dobrze. W tym roku czlonek mojej rodzinki pospieszyl sie i pedy sosny wraz z kwiatem sosny zalal spirytusem. Czy moge odcedzic dodac miodu i uzyskam dobry syrop dla doroslych? Prosze o rade.-

  • Tak. Wysatrczy zlać ten I nastaw, odłożyć w chłodne i ciemne miejsce. A resztę zasypać cukrem / zalać miodem – po 1-2 mies zlać i wg uznania proporcji mocy do słodyczy nastaw II łączyć z nastawem I. Będzie dobrze:)

   Jarosław Głasek
    • Fermentowane nalewki to nie nalewki (co nie znaczy, że nie można zrobić i bardzo często się robi nalewki z lekko nadpsutych owoców). W słojach zresztą trudno zapanować nad fermentacją. Ideą robienia nalewek jest ekstrakcja przy użyciu etanolu (rozpuszczalnika organicznego, niepolarnego) oczekiwanych walorów z ziół czy owoców. Fermentacja zachodzi w soku (moszczu), gdzie zawarte w soku lub dodatkowo dodane cukry są zamieniane w etanol, a walory smakowe pochodzą z soku wyciśniętego w dowolny sposób po rozerwaniu ścian komórkowych. Etanol produkują drożdże, które gdy tylko skończy się fermentacja usuwamy (tj. zlewamy wino znad osadu). Zalewając alkoholem sfermentowany nastaw uzyskujemy ekstrakt nie tylko z nadgniłych owoców, ale również z aktywnych drożdży o co niekoniecznie powinno nam chodzić. Najczęściej da się to wypić, ale nie ma wiele wspólnego z nalewką (i winem). Do większości nalewek można spokojnie używać spirytusu 96%, bo o i tak bardzo szybko ulega rozcieńczeniu. Nieliczne owoce (np. maliny) warto potraktować słabszym alkoholem, ale i z mocniejszym będą niewiele gorsze.

 10. robiłem takową nalewkę około 40 lat temu. najpierw pędy z cukrem białym bo innego nie było. po iluś tam latach z cukrem trzcinowym a także z miodem. dodawałem też goździki ,imbir ,skórkę z cytryny. zawsze wychodziła przeudana dla zdrowotności ale trzeba zachowywać umiar w degustowaniu. później zacząłem
  robić z czeremchy , kwiatów czarnego bzu, z jeżyn/ostrężnic/, piołunówkę no i cały czas obowiązkowo wiśniówkę. tylko nie wszystkie naraz bo cena spirytusu nie puszczała a nie miałem dostępu do dobrego bimberku. piłem kiedyś taką wiśniówkę na bimberku – ekstra.

 11. Witam,czy pędy mogę zalać najpierw samym miodem spadziowym?trzymać w słoju przykrytym gazą?ile czasu?a potem zalać, 1 litr spirytusu lub bimbru 1 litr wódki i wcześniej zalane pędy 1 litrem miodu spadziowego

  Grzegorz
 12. Dziękuję, nalewka wyszła super, mimo że cukier finalnie nie dopuścił się całkowicie. Aktualnie cieszę się kolejnymi nalewkami z Pana przepisu, gdzie tylko cukru dodaje niewiele mniej! Życzę wszystkiego dobrego 🙂

  Tymon.

Napisz komentarz