Nalewka miętowa

Dlaczego warto pić miętę? Choć najlepsi zielarze potrafią bez zająknięcia wymienić ponad 40 gatunków mięty, to w kuchni najczęściej wykorzystuje się miętę pieprzową (nazywaną także lekarską). To gatunek, który wyróżnia się wysoką zawartością mentolu. Mięta pieprzowa zawiera także kwas askorbinowy (witaminę C), karoten i flawnoidy. Dobra informacja jest taka, że z łatwością można ją wyhodować […]

Etykiety

Piękne, darmowe etykiety do pobrania.

Etykieta do nalewek

Dlaczego warto pić miętę?

Choć najlepsi zielarze potrafią bez zająknięcia wymienić ponad 40 gatunków mięty, to w kuchni najczęściej wykorzystuje się miętę pieprzową (nazywaną także lekarską). To gatunek, który wyróżnia się wysoką zawartością mentolu. Mięta pieprzowa zawiera także kwas askorbinowy (witaminę C), karoten i flawnoidy. Dobra informacja jest taka, że z łatwością można ją wyhodować w warunkach domowych np. na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Lecznicze działanie mięty jest znane od pokoleń. To cenny surowiec zielarski! Roślina ta wykazuje m.in. działanie rozkurczowe i przeciwwymiotne. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia pracę jelit i pobudza wytwarzanie żółci. Dlatego najczęściej bywa stosowana w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym, takich jak zgaga, niestrawność, biegunka, wzdęcia czy bóle brzucha różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu. Mięta wykazuje także działanie antyseptyczne, uspokajające, ściągające, przeciwnieżytowe i przeciwdrobnoustrojowe.


Nalewka z mięty – dla kogo?


Nalewka to alkoholowy wyciąg z owoców, kwiatów lub ziół. Do produkcji napoju wykorzystuje się wysokoprocentowy alkohol (najczęściej spirytus). Do najpopularniejszych rodzajów należą nalewki owocowe, ziołowe i miodowe. Są cenione nie tylko za smak, ale także różnego rodzaju właściwości prozdrowotne, uzależnione od surowca, z którego powstały. Ze względu na to, że nalewka to napój alkoholowy, jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które ukończyły 18. rok życia.


Prosty przepis na nalewkę z mięty

Do zrobienia nalewki z mięty potrzebujesz tylko trzech składników:


  • świeżej mięty (około 10 gałązek);
  • spirytusu 70% (0,5 l);
  • syropu cukrowego (150 g cukru na 200 ml wody).

Przygotowanie nalewki również nie powinno przysporzyć Ci problemów, nawet jeśli wykonujesz ją po raz pierwszy. Gałązki mięty umieść w wysokim, szklanym naczyniu i zalej spirytusem, a następnie szczelnie zamknij i odstaw na 14 dni. Butelka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Po tym czasie zlej macerat (także z liści) i dodaj syrop cukrowy. Nalewka będzie najlepiej smakować po 2-3 miesiącach leżakowania.


Jak przechowywać i spożywać nalewkę z mięty?

Domowa nalewka z mięty ma charakterystyczny, ciemnozielony kolor. Należy ją przechowywać w pozycji pionowej w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Zanim odstawisz butelkę na półkę, upewnij się, że jest szczelnie zamknięta!

Nalewkę z mięty powinno się spożywać w temperaturze pokojowej lub po schłodzeniu. Napój możesz serwować w kieliszku na wysokiej nóżce lub dodać odpowiednią ilość do przestudzonej herbaty czy lemoniady. Warto pamiętać o wysokim stężeniu alkoholu w nalewce. Dlatego zalecamy zachowanie umiaru w jej spożyciu.

Artykuł sponsorowany.


Jarosław Głasek
Artykuły

Powiązane artykuły:

Napisz komentarz