Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów to niezwykły cytrynowy trunek o jedwabistym smaku, który przyrządzamy w sposób nieco odmienny od pozostałych nalewek. I nie ma przesady w stwierdzeniu, iż z brzydkiego kaczątka przeistacza się po pół roku w pięknego łabędzia.

 • Przygotowanie: 2 godziny
 • Nastaw: 4-6 tygodni
 • Leżakowanie: 6-12 miesięcy
Ingrediencje:
 • cytryny (1kg)
 • cukier (1kg)
 • spirytus 95% (1l)
 • mleko (1l)
Dodatkowe:
 • wanilia
 • skórka pomarańczowa
 • pomarańcze
Utensylia:
Reklama:
Przygotowanie:
 1. Cytryny dokładnie myjemy gorącą wodą, z jednej oddzielamy delikatnie skórkę bez białego albedo (gdyż jest gorzkie) i odkładamy na bok. Resztę cytryn obieramy (także pozbawiając je albedo), kroimy w plastry, usuwamy pestki i wrzucamy do słoja na przemian z warstwami cukru. Dorzucamy skrojoną skórkę z cytryny, wlewamy mleko i spirytus 95%. Tak przygotowany nalew odstawiamy na 4, 5 lub 6 tygodni, w miarę możliwości codziennie potrząsając, aby cukier dobrze się rozpuścił. W tym czasie nalew będzie miał mało zachęcający wygląd, gęstej żółtawej brei. Nie należy się tym przejmować.
 2. W ostatnim tygodniu przed zlaniem nie potrząsamy już pojemnikiem – pozwalając, aby płyn oddzielił się od ściętej masy. Filtrujemy najpierw przez rzadkie, potem gęste płótno/filtr do kawy/bibułę filtracyjną. Płyn powinien skapywać kroplami i być idealnie krystaliczny. „Serek” – ścięte mleko, możemy wykorzystać np. jako nadzienie do naleśników. Pamiętajmy, iż nie będzie to masa z rodzynkami i kieliszkiem rumu, a mleko, które ścięło się pod wpływem 95 % roztworu alkoholu i ma tą specyficzną właściwość, iż szybko rozwesela.
 3. Nalewkę najlepiej odstawić na co najmniej pół roku – dopiero wtedy nabierze odpowiedniego jedwabistego smaku, i pięknego złoto-żółtego koloru.  Pamiętajmy, że jest to trunek szczególnie doceniany przez płeć piękną.
Metody alternatywne:

Doskonałym dodatkiem do nalewki farmaceutów jest wanilia, która podkreśla delikatny smak i wzbogaca aromat – warto więc dołożyć jedną przekrojoną wzdłuż laskę wanilii do nastawu. Jeśli nie chcemy nalewki zbyt słodkiej, możemy dołożyć tylko 0,4-0,6 kg cukru, aby uzyskać silniejszy aromat, możemy dołożyć skórkę z 2 cytryn – ale uwaga, skórka jest gorzka, więc ryzykujemy zburzenie harmonii aromatów w nalewce. Nic nie stoi na przeszkodzie eksperymentowania (na początek w małych ilościach) i zastąpienia cytryny, pomarańczami, limonkami, mandarynkami, a nawet czerwonymi porzeczkami…

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

Powiązane receptury:
7 komentarzy “Nalewka farmaceutów”
  • Najczęściej używam 3,2%. Czasami o większej zawartości, ale nie ma co przesadzać, bo ten tłuszcz zostaje razem ze ściętym białkiem w postaci „serka” na wierzchu lub spodzie nalewki. I jest to wykorzystania najwyżej do naleśników.

   Jarosław Głasek
  • Tak i tak. Z miodem trzeba tylko uważać, żeby nie przytłoczył swym smakiem nalewki. Do nalewki farmaceutów będzie pasował każdy miód delikatny jak lipowy, czy akacjowy, ale już na gryczanym raczej nie, gdyż przytłoczy smak i zapach cytryn.

   Jarosław Głasek

Napisz komentarz