Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów

Nalewka farmaceutów to niezwykły cytrynowy trunek o jedwabistym smaku, który przyrządzamy w sposób nieco odmienny od pozostałych nalewek. I nie ma przesady w stwierdzeniu, iż z brzydkiego kaczątka przeistacza się po pół roku w pięknego łabędzia.

 • Przygotowanie: 2 godziny
 • Nastaw: 4-6 tygodni
 • Leżakowanie: 6-12 miesięcy
Ingrediencje:
 • cytryny (1kg)
 • cukier (1kg)
 • spirytus 95% (1l)
 • mleko (1l)
Dodatkowe:
 • wanilia
 • skórka pomarańczowa
 • pomarańcze
Utensylia:
Reklama:
Przygotowanie:
 1. Cytryny dokładnie myjemy gorącą wodą, z jednej oddzielamy delikatnie skórkę bez białego albedo (gdyż jest gorzkie) i odkładamy na bok. Resztę cytryn obieramy (także pozbawiając je albedo), kroimy w plastry, usuwamy pestki i wrzucamy do słoja na przemian z warstwami cukru. Dorzucamy skrojoną skórkę z cytryny, wlewamy mleko i spirytus 95%. Tak przygotowany nalew odstawiamy na 4, 5 lub 6 tygodni, w miarę możliwości codziennie potrząsając, aby cukier dobrze się rozpuścił. W tym czasie nalew będzie miał mało zachęcający wygląd, gęstej żółtawej breji. Nie należy się tym przejmować.
 2. W ostatnim tygodniu przed zlaniem nie potrząsamy już pojemnikiem – pozwalając, aby płyn oddzielił się od ściętej masy. Filtrujemy najpierw przez rzadkie, potem gęste płótno/filtr do kawy/bibułę filtracyjną. Płyn powinien skapywać kroplami i być idealnie krystaliczny. „Serek” – ścięte mleko, możemy wykorzystać np. jako nadzienie do naleśników. Pamiętajmy, iż nie będzie to masa z rodzynkami i kieliszkiem rumu, a mleko, które ścięło się pod wpływem 95 % roztworu alkoholu i ma tą specyficzną właściwość, iż szybko rozwesela.
 3. Nalewkę najlepiej odstawić na co najmniej pół roku – dopiero wtedy nabierze odpowiedniego jedwabistego smaku, i pięknego złoto-żółtego koloru. Jest to trunek szczególnie doceniany przez płeć piękną.
Metody alternatywne:

Doskonałym dodatkiem do nalewki farmaceutów jest wanilia, która podkreśla delikatny smak i wzbogaca aromat – warto więc dołożyć jedną przekrojoną wzdłuż laskę wanilii do nastawu. Jeśli nie chcemy nalewki zbyt słodkiej, możemy dołożyć tylko 0,4-0,6 kg cukru, aby uzyskać silniejszy aromat, możemy dołożyć skórkę z 2 cytryn – ale uwaga, skórka jest gorzka, więc ryzykujemy zburzenie harmonii aromatów w nalewce. Nic nie stoi na przeszkodzie eksperymentowania (na początek w małych ilościach) i zastąpienia cytryny, pomarańczami, limonkami, mandarynkami, a nawet czerwonymi porzeczkami…

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

Powiązane receptury:
3 komentarze “Nalewka farmaceutów”
  • Najczęściej używam 3,2%. Czasami o większej zawartości, ale nie ma co przesadzać, bo ten tłuszcz zostaje razem ze ściętym białkiem w postaci „serka” na wierzchu lub spodzie nalewki. I jest to wykorzystania najwyżej do naleśników.

   Jarosław Głasek

Napisz komentarz