Nalewka na niedojrzałych, zielonych orzechach włoskich

Nalewka na młodych zielonych orzechach włoskich

Nalewka na niedojrzałych, zielonych orzechach włoskich

Nalewka z zielonych orzechów włoskich to nie tylko świetne remedium na problemy żołądkowe, to także znakomity digestif, który może zachwycać swym okrągłym, pełnym, dojrzałym smakiem. Onegdaj podawana na ostatku, po wszystkich innych trunkach i daniach, jako podkurek lub z rana "dla zdrowia poratowania" po całonocnym obżarstwie.

  • Przygotowanie: 2 godziny
  • Nastaw: 4-6 miesięcy
  • Leżakowanie: 4-6 miesięcy
Ingrediencje:
  • młode orzechy włoskie (1 kg)
  • spirytus 70% (0,75 l)
  • cukier trzcinowy (0,15 - 0,5 kg)
Dodatkowe:
  • cynamon
  • wanilia
  • goździki
  • gałka muszkatłowa
  • karmel lub miód
  • skórka cytrynowa lub pomarańczowa
Reklama:
Przygotowanie:
  1. Młode, zielone, niedojrzałe, pozbawione nadmiernej ilości plamek orzechy zbieramy od czerwca do początku lipca. Dawniej dwa tygodnie po świętym Janie, czyli po 23 czerwca, ale w przypadku ostatnich lat i gorących wiosen, już na początku miesiąca orzechy są idealne. Powinny mieć miękką skórkę i galaretowatą konsystencję w środku.
  2. Owoce myjemy i zakładamy rękawiczki ochronne, gdyż zawarty w owocach barwnik potrafi na długo ubrudzić dłonie. Ostrym nożem kroimy orzechy na ćwiartki, następnie przekładamy do słoja naprzemian z warstwami cukru. Na koniec dodajemy odrobinę spirytusu, aby zapobiec fermentacji, po około dwóch dniach, gdy orzechy puszczą sok, dolewamy resztę spirytusu. Od tego momentu orzechy powinny być całkowicie przykryte cieczą. Słój odstawiamy w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce. Wraz z upływem czasu kolor nastawu będzie ciemnieć, aż ostatecznie uzyska porterowy, głęboki brąz.
  3. Po upływie 4-6 miesięcy możemy nastaw zlać, lekko odcisnąć orzechy, przefiltrować przez drobną gazę i rozlać do butelek. Lub przefiltrować, pozostałe orzechy zasypać cukrem (szczególnie jeśli nalewka wydaje się nam zbyt gorzka, lub jesteśmy zwolennikami robienia pierwszego nastawu bez cukru), pozostawić na 7-14 dni i gdy cukier wyciągnie alkohol z owoców połączyć nastaw I ze słodszym II. I dopiero wtedy w butelkach odstawić na kolejne 4-6 miesięcy do leżakowania.
  4. Nalewka z młodych, zielonych orzechów włoskich to doskonałe lekarstwo na wszelkie problemy żołądkowe. Poprawia działanie tarczycy, ułatwia przyswajanie protein i kwasów tłuszczowych, niezastąpiona jest podczas niestrawności, przy bólach żołądka, wzdęciach, zaparciach, problemach jelitowych, zatruciach wirusowych przewodu pokarmowego, atakach pasożytów, infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. W powyższych przypadkach możemy zażyć jedną do czterech łyżek nalewki trzy razy na dobę. Pamiętajmy także, że domowe sposoby są dobre, ale konsultacja z lekarzem jeszcze lepsza.
Metody alternatywne

Po pierwsze, możemy nie używać cukru – wtedy stworzymy bardzo gorzką nalewkę, idealną na problemy żołądkowe. Sposób serwowania zmienimy z kieliszka na łyżeczkę.

 

Po drugie jeśli gorycz jest dla nas zbyt duża, nalewkę możemy rozcieńczyć wodą, to jeden z nielicznych przypadków, kiedy rozcieńczanie może skutecznie, nie tyle poprawić smak, co uczynić nalewkę bardziej pijalną.

 

Cukier możemy zastąpić taką samą ilością karmelu, dzięki czemu uzyskamy więcej palonych nut. Lub też miodem, szczególnie jeśli stawiamy na prozdrowotne działanie nalewki. Ponad to do nalewki pasują prawie wszystkie przyprawy „korzenne” od cynamonu, przez wanilię do gałki muszkatołowej. Pamiętajmy jednak, że one także posiadają swoją gorycz, a tej nie chcemy już bardziej wzmacniać.

 

Nalewka z niedojrzałych orzechów włoskich to doskonały digestif, szczególnie po ciężkim, tłustym posiłku, czy słodkim deserze. Ułatwia trawienie i daje przyjemne uczucie odciążenia, podobnie jak nalewka miętowa.

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

Powiązane receptury:
4 komentarze “Nalewka na niedojrzałych, zielonych orzechach włoskich”
  1. Witam, cieszę się , że znalazłam tą stronę 🙂 Mam pytanie odnośnie nalewki z orzechów włoskich, którą robię pierwszy raz …. po dwóch dniach od zasypania orzechów cukrem ( miałam przepis, w którym należało zakręcić pokrywki ) okazało się, że pokrywki są wybrzuszone 🙁 czyli sfermentowały – czy da się z tym cokolwiek jeszcze zrobić ? Czy od razu zabrać się za zrobienie jej jeszcze raz z Waszego przepisu ?

    gabriela
    • Wybałuszenie to jeszcze niekoniecznie fermentacja. Choć po 2 tyg jest to prawdopodobne. Najlepiej sprawdzić orangoleptycznie.
      Drugą zawsze można też zrobić niezależnie od próby, np. z miodem:)

      Jarosław Głasek

Napisz komentarz