Nalewka z płatków dzikiej róży

Nalewka z płatków dzikiej róży
Nalewka na płatkach dzikiej róży jest prosta w przygotowaniu, a zachwyci swym niepowtarzalnym aromatem każdego. Na dodatek dzięki temu, że płatki są dostępne przez pół roku nie da się przegapić momentu zbiorów. Bez niej świat nalewek byłby niczym pączki bez słusznego - różanego nadzienia.
Przygotowanie: 1 - 2 godziny
Nastaw: 3 miesiące
Leżakowanie: 3-4 miesiące
Przygotowanie:
- Płatki dzikiej róży (tu u Łukasza Łuczaja nieco więcej o odmianach) możemy zbierać przez niemal cały sezon od kwietnia aż po wrzesień. Ważne, żeby płatki były zebrane z krzaków przy rzadko uczęszczanych drogach, najlepiej na skrajach lasów i łąk. Rozwinięte, ale nie przekwitnięte, bez zbrązowiałych części. Ubieramy się do tego odpowiednio chroniąc nogi, ręce i twarz. Jeśli nie uzbroimy się w długie rękawy, nogawki, starą kurtkę, a nawet okulary możemy tego po zbiorach mocno żałować. Nie zrywamy wszystkich płatków z jednego krzaka, zostawiamy przynajmniej połowę kwiatów, aby powrócić na jesieni i zebrać owoce.
- Po powrocie do domu, nastawiamy syrop cukrowy wsypując do garnka cukier i zalewając go niewielką ilością wody. Od czasu do czasu mieszamy. W tym czasie płatki delikatnie myjemy (oczyszczamy z różnego rodzaju „robaczków”, które także mają słabość do róż) i szybko przekładamy do słoja. Zalewamy alkoholem i lekko przestudzonym syropem cukrowym. Dodajemy sok z cytryn, dzięki nim zrównoważymy smak i nalewka nie będzie mdława lub zbyt „perfumowa”. Nie musimy płatków ucierać i gnieść, pozostawione na trzy miesiące zbledną, oddając cały kolor i co ważniejsze aromat.
- Po tym czasie zlewamy nastaw filtrując przez gazę lub płótno, aż do uzyskania krystalicznie czystej cieczy; powinna mieć kolor od pomarańczowego, przez różowy, aż do rubinowego – zależnie od ilości pigmentów w płatkach. Z czasem piękny różowawy kolor może zanikać dlatego nalewkę najlepiej trzymać w ciemnozielonej (lub całkiem nieprzezroczystej) butelce. Odstawiamy nalewkę na conajmniej 3-4 miesiące w ciemne i chłodne miejsce.
Metody Alternatywne
Ciekawym pomysłem może być stworzenie nalewki jedynie z białych płatków dzikiej róży (bardzo rzadkie okazy). Uzyskamy dzięki temu płyn o bardzo jasnym słomkowym kolorze, ale pięknym różanym aromacie.
Naturalnym kupażem nalewki z płatków dzikiej róży jest połączenie jej z nalewką z owoców róży. Wystarczy proporcja 1 do 5 aby nalewka z owców wzbogaciła swój bukiet. Także kupażowanie z innymi nalewkami to świetny pomysł. Niewielka ilość dodana do nalewki wiśniowej, śliwkowej czy malinowej wzbogaci ją o subtelne nuty. Podobnie jak w daniach marokańskich, czy bliskowschodnich dodanie wody różanej wzbogaca potrawę, tak nalewka różana nieoczekiwane uwypukla aromaty znanych nalewek.
Etykiety
Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.
Powiązane receptury:
5 komentarzy “Nalewka z płatków dzikiej róży”
Napisz komentarz
Super!!!
Nalewka wspaniala ale za bardzo smakuje jak perfumy dlatego sok z cytryny konieczny. I jeszcze jedno musi miec 50% Pozdrawiam
Tak, cytryna bardzo pomaga, przełamuje „perfumowość. Co do procentów – zostawmy to indywidualnym preferencjom twórców.
Czy nastaw ma stać na słońcu czy w miejscu zacienionym ?
Może spokojnie stać na słońcu.