Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa jest jednym z tych trunków, które wymagają wiele cierpliwości. Owoce gruszy niezwykle wolno oddają swój aromat, przez co powinny macerować się przynajmniej rok, a najlepiej dwa. Tyleż samo, zamknięta w szkle powinna odstać nalewka przed pierwszą degustacją. Dopiero po dwóch latach, trunek nabiera właściwego, pełnego aromatu.

Tagi:
 • Przygotowanie: 1 gozina
 • Nastaw: 2 lata
 • Leżakowanie: 2 lata
Ingrediencje:
 • aromatyczne gruszki (1kg)
 • cukier (0.35kg)
 • spirytus 70% (1l)
Dodatkowe:
 • goździki
 • cynamon
 • rodzynki
 • sok z cytryny
 • miód
Reklama:
Przygotowanie:
 1. Przyrządzanie nalewki rozpoczynamy od przygotowania niewielkiej ilości soku z cytryny. Aromatyczne, soczyste, dojrzałe gruszki, np. Faworytki tzw. Klapsy, Józefinki, Żyrafadki, Komisówki i inne odmiany, nie zawsze najpiękniejsze, ale o wyrazistym smaku, nawet bardzo miękkie, ale nie nadpsute – delikatnie myjemy, obieramy (chyba, że skórka jest ładna) kroimy na niewielkie cząstki – srebrnym lub plastikowym nożem! Nie usuwając gniazd nasiennych wkładamy gruszki do słoja, natychmiast skrapiając je sokiem z cytryny. Srebrny nóż i sok z cytryny zapobiegają ściemnieniu owoców. Tak przygotowane gruszki zalewamy spirytusem i ew. cukrem. Odstawiamy w ciepłe i słonecznie miejsce na co najmniej pół roku, choć lepiej na cały. Od czasu do czasu wstrząsamy.
 2. Następnie zlewamy, odciskamy i filtrujemy. Jeśli nie dodaliśmy wcześniej cukru, teraz, tj. po zlaniu pierwszego nalewu, owoce zasypujemy – odstawiamy na 1-2 tygodnie, po tym czasie odciskamy i łączymy oba nalewy. Ze względu na mętność nalewki należy ją przefiltrować 2-3 razy, nawet gdyby wydała się już zupełnie klarowna. Rozlaną do butelek nalewkę odstawiamy na rok (sic!) w ciemne i chłodne miejsce.
 3. Nieodzownym i pożądanym dodatkiem do nalewki gruszkowej są goździki, których wystarczy ok. 5-10 sztuk na podane proporcje. Możemy także dołożyć laskę cynamonu i wanilii, a cukier zastąpić miodem – najlepiej lipowym lub akacjowym. Jeśli wybraliśmy gruszki słodkie zasypywanie cukrem może okazać się zbędne, choć w takim wypadku warto dołożyć 2-3 łyżki miodu lub 5-10g rodzynek. Również dodatek niewielkiej ilości skórki cytrynowej bądź pomarańczowej (z ok. 1/3 owocu) nie zaszkodzi.
Metody alternatywne:

Nalewka gruszkowa to typowa nalewka w której spirytus z powodzeniem możemy zastąpić brandy, koniakiem lub whiskey. W celu szybszego wydobycia aromatu, można także gruszki, wraz z syropem cukrowym, podgrzać przez 5-15 min, nie doprowadzając do zagotowania i dopiero na ciepło połączyć z alkoholem.

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

3 komentarze “Nalewka gruszkowa”

Napisz komentarz