Nalewka gruszkowa
Nalewka gruszkowa
Nalewka gruszkowa jest jednym z tych trunków, które wymagają wiele cierpliwości. Owoce gruszy niezwykle wolno oddają swój aromat, przez co powinny macerować się przynajmniej rok, a najlepiej dwa. Tyleż samo, zamknięta w szkle powinna odstać nalewka przed pierwszą degustacją. Dopiero po dwóch latach, trunek nabiera właściwego, pełnego aromatu.
- Przygotowanie: 1 gozina
- Nastaw: 2 lata
- Leżakowanie: 2 lata
Przygotowanie:
- Przyrządzanie nalewki rozpoczynamy od przygotowania niewielkiej ilości soku z cytryny. Aromatyczne, soczyste, dojrzałe gruszki, np. Faworytki tzw. Klapsy, Józefinki, Żyrafadki, Komisówki i inne odmiany, nie zawsze najpiękniejsze, ale o wyrazistym smaku, nawet bardzo miękkie, ale nie nadpsute – delikatnie myjemy, obieramy (chyba, że skórka jest ładna) kroimy na niewielkie cząstki – srebrnym lub plastikowym nożem. Nie usuwając gniazd nasiennych wkładamy gruszki do słoja, natychmiast skrapiając je sokiem z cytryny. Srebrny nóż i sok z cytryny zapobiegają ściemnieniu owoców. Tak przygotowane gruszki zalewamy spirytusem i ewentualnie cukrem. Odstawiamy w ciepłe i słonecznie miejsce na co najmniej pół roku, choć lepiej na cały. Od czasu do czasu wstrząsamy.
- Następnie zlewamy, odciskamy i filtrujemy. Jeśli nie dodaliśmy wcześniej cukru, teraz, tj. po zlaniu pierwszego nastawu, owoce zasypujemy, nie odciskając i odstawiamy na 2-3 tygodnie, po tym czasie odciskamy i łączymy oba nastawy. Ze względu na mętność nalewki należy ją przefiltrować 2-3 razy, nawet gdyby wydała się już zupełnie klarowna. Rozlaną do butelek nalewkę odstawiamy na conajmniej rok (sic!) w ciemne i chłodne miejsce.
- Nieodzownym i pożądanym dodatkiem do nalewki gruszkowej są goździki, których wystarczy ok. 3-5 sztuk na kilogram owoców. Możemy także dołożyć laskę cynamonu i wanilii, a cukier zastąpić delikatnym miodem – najlepiej lipowym lub akacjowym. Jeśli wybraliśmy gruszki słodkie dodawanie cukru może okazać się zbędne, choć w takim wypadku warto dołożyć 2-3 łyżki miodu lub 5-10g rodzynek. Również dodatek niewielkiej ilości skórki cytrynowej bądź pomarańczowej (z ok. 1/3 owocu) nie zaszkodzi.
Metody alternatywne:
Nalewka gruszkowa to typowa nalewka w której spirytus z powodzeniem możemy zastąpić brandy, koniakiem lub whiskey. W celu szybszego wydobycia aromatu, można także gruszki, wraz z syropem cukrowym, delikatnie podgrzać przez 5-15 min, nie doprowadzając do zagotowania i dopiero na ciepło połączyć z alkoholem.
Etykiety
Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.
Powiązane receptury:
6 komentarzy “Nalewka gruszkowa”
Napisz komentarz
Świetny przepis. Potwierdzam, że dwa lata to czas po którym można dopiero przymierzać się do otwierania butelki.
Witam! Zbieram sie do przygotowania tej nalewki. Czy moglby pan napisac kiedy powinno sie dodac dodatki? Dziekuje
Dodatki – przyprawy, zioła, etc – najlepiej dodać na samym początku. Im dłużej będą się macerować, tym więcej oddadzą aromatu.
Czy mozna po zlaniu troche rozcienczyc? Przepis wydaje sie mocno %%% 🙂
Czy można po zlaniu trochę rozcieńczyć wodą? 🙂
Jeśli czymś rozcieńczać to najlepiej owocami. Wtedy weźmy większą ilość gruszek na daną porcję alkoholu. Woda rozcieńczy nam także smak. Z tego przepisu i tak ostateczna ilość alkoholu jest poniżej 35% – więc to raczej wersja lekka.