Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa jest jednym z tych trunków, które wymagają wiele cierpliwości. Owoce gruszy niezwykle wolno oddają swój aromat, przez co powinny macerować się przynajmniej rok, a najlepiej dwa. Tyleż samo, zamknięta w szkle powinna odstać nalewka przed pierwszą degustacją. Dopiero po dwóch latach, trunek nabiera właściwego, pełnego aromatu.

Tagi:
  • Przygotowanie: 1 gozina
  • Nastaw: 2 lata
  • Leżakowanie: 2 lata
Ingrediencje:
  • aromatyczne gruszki (1kg)
  • cukier (0.35kg)
  • spirytus 70% (1l)
Dodatkowe:
  • goździki
  • cynamon
  • rodzynki
  • sok z cytryny
  • miód
Reklama:
Przygotowanie:
  1. Przyrządzanie nalewki rozpoczynamy od przygotowania niewielkiej ilości soku z cytryny. Aromatyczne, soczyste, dojrzałe gruszki, np. Faworytki tzw. Klapsy, Józefinki, Żyrafadki, Komisówki i inne odmiany, nie zawsze najpiękniejsze, ale o wyrazistym smaku, nawet bardzo miękkie, ale nie nadpsute – delikatnie myjemy, obieramy (chyba, że skórka jest ładna) kroimy na niewielkie cząstki – srebrnym lub plastikowym nożem. Nie usuwając gniazd nasiennych wkładamy gruszki do słoja, natychmiast skrapiając je sokiem z cytryny. Srebrny nóż i sok z cytryny zapobiegają ściemnieniu owoców. Tak przygotowane gruszki zalewamy spirytusem i ewentualnie cukrem. Odstawiamy w ciepłe i słonecznie miejsce na co najmniej pół roku, choć lepiej na cały. Od czasu do czasu wstrząsamy.
  2. Następnie zlewamy, odciskamy i filtrujemy. Jeśli nie dodaliśmy wcześniej cukru, teraz, tj. po zlaniu pierwszego nastawu, owoce zasypujemy, nie odciskając i odstawiamy na 2-3 tygodnie, po tym czasie odciskamy i łączymy oba nastawy. Ze względu na mętność nalewki należy ją przefiltrować 2-3 razy, nawet gdyby wydała się już zupełnie klarowna. Rozlaną do butelek nalewkę odstawiamy na conajmniej rok (sic!) w ciemne i chłodne miejsce.
  3. Nieodzownym i pożądanym dodatkiem do nalewki gruszkowej są goździki, których wystarczy ok. 3-5 sztuk na kilogram owoców. Możemy także dołożyć laskę cynamonu i wanilii, a cukier zastąpić delikatnym miodem – najlepiej lipowym lub akacjowym. Jeśli wybraliśmy gruszki słodkie dodawanie cukru może okazać się zbędne, choć w takim wypadku warto dołożyć 2-3 łyżki miodu lub 5-10g rodzynek. Również dodatek niewielkiej ilości skórki cytrynowej bądź pomarańczowej (z ok. 1/3 owocu) nie zaszkodzi.
Metody alternatywne:

Nalewka gruszkowa to typowa nalewka w której spirytus z powodzeniem możemy zastąpić brandy, koniakiem lub whiskey. W celu szybszego wydobycia aromatu, można także gruszki, wraz z syropem cukrowym, delikatnie podgrzać przez 5-15 min, nie doprowadzając do zagotowania i dopiero na ciepło połączyć z alkoholem.

Etykiety

Do tego przepisu dostępne są etykiety w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, zachęcamy do pobrania i wydrukowania. Najlepiej na dobrym jakościowo papierze ekologicznym lub naklejkowym.

Pobierz etykiety do wydruku

lub zobacz wszystkie etykiety.


Jarosław Głasek
Owocowe

6 komentarzy “Nalewka gruszkowa”
    • Jeśli czymś rozcieńczać to najlepiej owocami. Wtedy weźmy większą ilość gruszek na daną porcję alkoholu. Woda rozcieńczy nam także smak. Z tego przepisu i tak ostateczna ilość alkoholu jest poniżej 35% – więc to raczej wersja lekka.

      Jarosław Głasek

Napisz komentarz